O2 a Vodafone neumožňují virtuálním operátorům ekonomické připojování zákazníků do rychlých datových sítí LTE/4G, pouze do sítí starší generace 3G. T-Mobile několika vybraným virtuálům poskytuje nízkorychlostní LTE. Nevadí ani tolik cca 3x nižší skutečná rychlost připojení 3G než LTE jako slabé pokrytí území ČR signálem 3G, které omezuje konkurenceschopnost virtuálních operátorů.
V minulé aktualitě jsme pojednali o rychlosti mobilního internetu O2, T-Mobilu a Vodafonu a virtuálních značek v jejich vlastnictví (Bleskmobil, Kaktus, Oskarta a dalších) se zavěry, že:
- O2, T-Mobile a Vodafone marketingově využívají vysoké rychlosti připojení
- Skutečné průměrné rychlosti jsou řádově nižší a bez garance operátora
- Pokrytí území ČR sítěmi s inzerovanými nejvyššími rychlostmi je minimální
- Pokrytí území staršími datovými sítěmi 3G je nedostatečné
V této aktualitě ukážeme, že:
- O2 a Vodafone poskytují virtuálům připojení 3G, T-Mobile i LTE s nižší rychlostí
- Skutečné průměrné rychlosti v sítích 3G jsou cca 3x nižší než v sítích LTE/4G
- V důsledku špatného 3G pokrytí ČR nemohou dotčení virtuální operátoři konkurovat
V první tabulce uvádíme teoretické maximální rychlostní údaje k poskytování mobilního připojení k internetu většími virtuálními operátory. Z tabulky nepřímo vyplývá, že O2 a Vodafone neumožňují virtuálním partnerům přístup ke svým LTE sítím (za ekonomických podmínek). T-Mobile se chová jinak a síť LTE virtuálům zpřístupnil mimo rámec referenčních nabídek, nicméně s nižší rychlostí.
Skutečné průměrné rychlosti jsou v českých sítích 3G podobné bez ohledu na provozovatele a ve srovnání s rychlostmi v LTE sítích cca 3x nižší (zdroj NetMetr). Tyto rychlosti jsou však pro běžné užívání stále dostatečné a dovolují např. i sledování videa.
Rychlost připojení v sítích 3G tudíž není pro podnikání virtuálních operátorů tak kritická jako slabé pokrytí ČR nedostavěnými sítěmi 3G, viz mapy pokrytí 3G sítí Vodafonu coby příklad (obrázky zleva pokrytí LTE, 3G a vysokorychlostní 3G síť). U O2 a T-Mobilu je stupeň pokrytí území podobný. Při bídných objemech dat FUP je to opravdu jedno.
Přesto Vodafone a O2 nedovolují virtuálním operátorům ekonomicky připojovat zákazníky do svých sítí LTE/4G, byť i nižší rychlostí jako T-Mobile. O2, T-Mobile a Vodafone poskytují vlastním zákazníkům internet za nižší ceny než mohou nabídnout virtuální operátoři a ještě vysoké rychlosti přenosu kombinují s nízkými objemy dat FUP. Výsledkem je postupné vytlačování konkurence a mnohem vyšší ceny mobilních datových služeb v ČR, než kterým se těší domácnosti v sousedním Rakousku nebo Polsku.