Nejpozději do týdne musí všichni operátoři snížit ceny volání na zahraniční čísla v EU+EHP na 6 Kč/min a 1,8 Kč/SMS. Někteří už tarify v předstihu upravili, dokonce na nižší než maximálně povolené ceny, jiní čekají na 15.5. Pokles cen mezinárodního volání je důsledkem nové cenové regulace Evropské komise.
Evropský parlament loni v listopadu schválil další regulaci cen, tentokrát mezinárodního volání do států EU a EHP. Ceny volání z Česka na telefonní čísla EU byly dosud volné a vysoké: takové O2 vám naúčtovalo 25 Kč/min i při hovoru do sousedního Německa. Přemrštěným tarifům do zahraničí bude od 15. května v celé Evropě konec.
Podle nařízení EK může od 15.5. operátor účtovat nanejvýš 19 eurocentů za minutu hovoru a 6 eurocentů za SMS zprávu bez DPH, tj. cca 6 Kč/min a 1,8 Kč/SMS vč. DPH. Někteří operátoři již ceny snížili, dokonce pod limit stanovený EK: Vodafone od včerejška účtuje 5,8 Kč/min a 1,8 Kč/SMS. Třeba u SAZKAmobilu si zavoláte do okolních států jako dřív za 2,5 Kč/min, volání do ostatních zemí EU ale zlevnilo z 10 na 4,5 Kč/min.
O2 a T-Mobile ponechávají vysoké ceny do poslední chvíle a nesnížili je ani v květnových cenících. Nová cenová úprava se netýká volání na čísla českých uživatelů dočasně v zahraničí: jejich ceny operátoři účtují podle domácího tarifu a k volání se využijí i volné jednotky.
Ceny mezinárodních hovorů zůstanou i po současném snížení cen do EU pod tlakem bezplatného internetového volání. Aplikace jako WhatsApp, Skype, Hangouts, Facetime, Messenger, Viber nebo Duo umožňují volání zdarma včetně videohovorů, nepočítáme-li spotřebovaná data.
Jejich nevýhodou je nutnost instalace stejné aplikace na obou stranách spojení. Pokud ji volaný nemá, lze využít služeb VoIP operátorů, kde zaplatíte zlomek nově regulované ceny. Dopad regulace cen mezinárodních hovorů je každopádně omezený a slabší oproti regulaci roamingových cen v EU, která zákazníkům významně pomohla.