Jaké jsou rychlosti a pokrytí mobilním připojením k internetu O2, T-Mobilu a Vodafonu a jejich virtuálních značek? Je podstatný rozdíl mezi operátory inzerovanými rychlostmi a skutečností. T-Mobile také omezuje rychlosti nižším paušálům a předplaceným kartám, zatímco O2 a Vodafone poskytují internet stejně bez ohledu na tarif. Některé virtuální značky O2 a všechny Vodafonu fungují jen v sítích 3G s nedostatečným pokrytím území ČR.
O2, T-Mobile a Vodafone využívají ke zdůraznění kvality a výjimečnosti svých datových služeb velmi vysoké rychlosti mobilního připojení k internetu. Teoreticky je rychlost stahování i nahrávání dat u všech operátorů v sítích LTE dávno dostatečná i pro náročné použití a jak vyplývá z naší první tabulky, rozdíly v max rychlostech připojení mezi trojkou operátorů jsou nepodstatné (podobné je i pokrytí ČR signálem LTE) uvážíme-li, že uživateli běžně stačí rychlosti v jednotkách Mbit/s.
Důležitější než rychlost připojení maximální jsou rychlosti skutečné a garantované, protože údaje v tabulce jsou teoretické a ještě se vztahují ke zlomku území ČR, jak uvidíme. Skutečnou rychlost spojení se dozvíme z empirických měření prováděných uživateli. V převzaté tabulce NetMetru jsou statisticky zpracovány rychlosti dosahované podle uživatelských měření v sítích LTE za uplynulý rok. Reálné rychlosti downloadu jsou řádově nižší než v naší první tabulce.
Garantovanou rychlost uvádějí O2 a T-Mobile pouhých 16 kbit/s, u Vodafonu jsme ji nedohledali. Jinými slovy, žádná garance kvality mobilního internetu u síťových operátorů v praxi neexistuje a údaje maximálních rychlostí jsou i v tomto pohledu zavádějící.
Zásadním údajem je pokrytí území rychlým datovým signálem, což v ČR zjednodušeně odpovídá místům s pokrytím vysokorychlostní sítí LTE. Můžeme ho odhadnout z map pokrytí prezentovaných operátory nebo z teoretických výpočtů ČTÚ. Takto vypadá situace u T-Mobilu pro LTE 2100 MHz odpovídající údaji 225 Mbit/s v naší tabulce. O2 pokrývá příslušnou technologií jen Prahu a Brno, Vodafone ostrůvky severních a východních Čech a střední Moravy.
Vraťme se nyní k první tabulce. O2 a Vodafone u rychlosti připojení nerozlišují, zda má uživatel paušální tarif nebo předplacenku, ani jaký objem dat užívá. T-Mobile takové dělení aplikuje a u předplacených karet nedovoluje - podobně jako O2 - připojení po vyčerpání datového balíčku. I pro datově náročné stahování videa postačí rychlost do 10 Mbit/s a tak vidíme, že rychlostní omezení T-Mobilu jsou pouhým marketingem, kterým se operátor snaží vyzdvihnout dražší tarify.
V poslední tabulce jsme shromáždili rychlostní údaje pro nízkonákladové značky O2, T-Mobilu a Vodafonu. Zákazník zdánlivě kupuje službu od jiného poskytovatele, ale uzavírá znovu smlouvu s O2, T-Mobilem a Vodafonem nebo se společností s majetkovou účastí operátora. Virtuální značky usilují o stejného zákazníka jako virtuální operátoři a jejich prostřednictvím O2, T-Mobile a Vodafone cíleně potlačují nezávislou konkurenci.
Patrný je trend internet vlastním značkám zpomalit (a marketingově využít), ale protože stále zůstáváte zákazníkem síťového operátora, u T-Mobilu vždy dosáhnete na síť LTE se slušným pokrytím a stejně tak u O2 značek O2 Family a OpenCall, které dokonce neomezují rychlost. Jinak se chová Vodafone, který ani vlastní virtuální značky do LTE sítě nepustí a zbývá jim slabá síť 3G.
Pokrytí území ČR sítí typu 3G je u O2, T-Mobilu i Vodafonu zůstalo nedostatečné. Jinými slovy, hledáte-li mobilní připojení k internetu na celém území ČR, vyhněte se Bleskmobilu, Tesco Mobile, Oskartě a Coop Mobilu. V příštím díle vám nabídneme údaje, jak jsou na tom s přístupem k LTE sítím a 3G sítím velcí virtuální operátoři ČEZ, Sazka Mobil a další.