Svatá pravda, pane Lorenzo. Českým domácnostem prodáváte předražené služby podobné si jako vejce vejci s ostatními operátory. Nabídněte je za slušné ceny, které platí zákazníci jinde v EU, a máte hotovo. Takhle jednoduché to je.

"Celý náš sektor je pozadu. Všichni jsme se vzdálili zákazníkům. Ten, kdo se první znovu na zákazníka napojí, vyhraje. Nejde jen o obchody, o call centra, jde o mnoho věcí. Vždyť jste to říkal: riskujeme, že budeme prodávat jen komoditu. Lidé milují svůj drahý telefon Samsung nebo Apple za 25 tisíc, ale štve je jejich mobilní operátor, kterému platí účet 400, 600 korun měsíčně. Čím to je?"

Ptal se sám sebe José Perdomo Lorenzo, nový ředitel T-Mobilu ČR a SR, v rozhovoru s Hospodářskými novinami. Rádi mu poradíme: Je to cenou mobilních služeb, dnes běžné komodity, kterou českým domácnostem prodává za mnohem vyšší ceny než jinde v Evropě.

Vybrali jsme z rozhovoru tři perly pana ředitele. Zbylé znáte z pohádek ostatních šéfů českých operátorů.

Celkový měsíční účet za telekomunikace (pozn. v ČR) je vlastně nižší než ve Španělsku. A tyto dvě země jsou hned vedle sebe v žebříčku parity kupní síly.

Taky se doma rozhodujete, zda něco koupit, podle parity kupní síly? My podle toho, zda si službu můžeme dovolit a potřebujeme ji. Ve Španělsku, odkud pan ředitel pochází, je dvakrát vyšší průměrná mzda než v Česku. Španělská Telefónica O2 má neomezený mobilní tarif s 20 GB dat za 20 € (520 Kč). V Česku Lorenzův T-Mobile prodává horší tarif s 16 GB dat za 1649 Kč, 3x dráž. Čech proto musí ze svého příjmu vydat za podobnou mobilní službu přibližně 6x větší díl než Španěl.

Nejde jen o nás, když sem peníze ze skupiny nepřijdou. O investici přijde také Česká republika....ale říkám za sebe, že vždycky budu bojovat o peníze pro Česko.

Peníze od skupiny Deutsche Telekom (německý vlastník T-Mobilu, kde pan ředitel působí) do Česka chodit nemusí, pane Lorenzo, ony tady dávno jsou. Jen jsou v přebytečné míře posílány opačným směrem, do Německa. Samotný T-Mobile si z ČR za posledních 10 let odvezl nejméně 60 miliard korun.

Čtvrtý hráč (pozn. 4. operátor) vždycky trpí, pokud ovšem pro něj nevytvoříte velmi nesymetrickou situaci. A proti tomu se postavíme, protože to by nebylo fér.

Férovější firmy než O2, T-Mobile a Vodafone v Česku těžko najít, že. Férový T-Mobile nedávno kupříkladu ignoroval rozhodnutí Ústavního soudu České republiky a zastrašoval vlastní zákazníky tak férově, až dostal od ČTÚ pokutu půl milionu korun.

---------------------------------------

Dalo by se pokračovat dál, ale nechceme našim uživatelům zkazit Silvestra. Přejeme do nového roku 2019 všem, aby své telefony užívali s rozvahou, podle své kapsy, chuti a potřeb, a nedbali na pindy ani O2, ani T-Mobilu, ani Vodafonu. Úspěšný nový rok přeje, Tarifon.